Optometrysta – specjalista, któremu warto zaufać

Tytuł tej publikacji, to zaraz tytuł artykułu, który ukazał się wczoraj ( 11 grudnia 2019) w regionalnej gazecie „Echo Dnia”. Pani Redaktor Paula Goszczyńska przeprowadziła wywiad z Karolem Bożęckim, czego efektem jest, solidna dawka wiedzy na temat specjalizacji optometrysty. Nie przedłużając – zapraszamy do lektury:

Na samym początku proszę wyjaśnić kim jest optometrysta? Czy coraz więcej osób korzysta z pomocy tych specjalistów?

Optometrysta to specjalista od wad wzroku. Głównym obszarem działania optometrystów jest rozpoznawanie i korygowanie wad wzroku, inaczej dobór korekcji do aktualnych potrzeb wzrokowych. Optometrysta wykona niezbędne pomiary by sprawdzić, czy występuje niewłaściwe widzenie. Wykorzystując profesjonalne testy i przy-rządy dokona oceny tej wady i zaleci odpowiednią terapię lub korekcję wzroku. Optometrysta może wykonać również podstawową diagnostykę przedniego odcinka dna oka przy pomocy lampy szczelinowej. Informuje pacjenta o ewentualnych podejrzeniach chorób oczu z zaleceniem pełnej diagnostyki już u okulisty.

Kiedy powinniśmy się zgłosić na pierwszą wizytę? Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić?

Pierwsze badanie wzroku po-winno wykonać się już w wieku dziecięcym, około 3. roku życia. To okres, w którym ewentualne wady wzroku można skutecznie korygować. Szczególnie dotyczy to korekcji nadwzrocznych i wad oczu objawiających się osłabieniem mięśni ocznych, potocznie zezów. Profilaktyczne badania oczu wykonuje się najrzadziej raz na trzy lata. Lekarzem pierwszego kontaktu jest zwykle okulista, który może poradzić pacjentowi wizytę u optometrysty, ortoptysty lub kontaktologa.

Jakie podstawowe badania wykonywane są podczas takiej profilaktycznej wizyty? Jak wygląda takie badanie/wizyta?

Przebieg wizyty u optometrysty może mieć różny schemat, w zależności od sposobu pracy konkretnego specjalisty. Najczęściej wizyta rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem,sprawdzeniem dotychczasowej korekcji w okularach lub soczewkach, o ile pacjent już nosił okulary lub soczewki. Po uzyskaniu z wywiadu niezbędnych informacji przystępuje się do wykonania wstępnego, komputerowego badania refrakcji, które w przybliżeniu określi aktualną korekcję. Następnie przeprowadza się cover test – proste badanie oceniające prawidłowość współpracy oczu. Kolejnym krokiem jest sprawdzanie ostrości widzenia na specjalnych tablicach, w przypadku osób wcześniej używających okularów ostrość sprawdza się w ostatniej korekcji pacjenta. Następnie przy wykorzystaniu specjalnych testów różnego rodzaju oraz foroptera, optometrysta szczegółowo określa wartość korekcji do aktualnych potrzeb wzrokowych z uwzględnieniem widzenia obuocznego. To bardzo istotne szczególnie u osób, które często kierują autem, aby mogły między innymi prawidłowo oceniać odległości samochodów jadących z naprzeciwka. Ostatnim etapem jest weryfikacja korekcji w oprawie próbnej, podczas której pacjent ocenia ostrość, komfort i samopoczucie w nowej korekcji w warunkach rzeczywistych, najlepiej poza gabinetem. W niektórych gabinetach, między innymi w naszym, można jeszcze wykonać pomiar ciśnienia śródgałkowego, czyli badanie profilaktyczne w kierunku jaskry. Oczywiście jest to bardzo uproszczony schemat, ale opisanie całej procedury zajęłoby wiele czasu i było niekoniecznie zrozumiałe.

Jakie inne badania może przeprowadzić optometrysta? Czy taki specjalista wykryje, jeśli z naszym wzrokiem dzieje się coś złego?

Tak jak wcześniej mówiłem, optometrysta może dokonać pomiaru ciśnienia śródgałkowego oraz podstawowej oceny przedniego odcinka dna oka. Natomiast w przypadku podejrzenia jakiejś choroby oczu na pewno skieruje pacjenta na szczegółowe badania okulistyczne. W przypadku ciał obcych w oku lub bólu narządu wzroku należy od razu zgłosić się do okulisty. Posiada on tytuł lekarza i zajmuje się badaniem, diagnozowaniem i leczeniem wszelkich chorób powiek, gałek ocznych, oczodołów, spojówek oraz nerwów wzrokowych.

Co ile warto się zgłaszać na wizytę?

Profilaktyczne badania oczu wykonuje się najrzadziej raz na trzy lata. Oczywiście w sytuacji, gdy pojawi się nagłe pogorszenie ostrości wzroku bądź inne niepokojące sygnały, na przykład ból oka, należy zgłosić się do specjalisty niezwłocznie. Osoby, której nigdy wcześniej nie miały okazji badać oczu, bo najzwyczajniej nie czuły takiej potrzeby, na pewno powinny się zgłosić zaraz po 40. roku życia. To okres,w którym zaczyna się problem z akomodowaniem, czego skutkiem jest obniżenie ostrości wzroku z bliskich odległości. Pierwszym symptomem presbiopii – tak się nazywa ten typ wady wzroku – jest tak zwana długa ręka. Pacjenci zauważają, że aby złapać dobrą ostrość muszą odsunąć obserwowany tekst lub przedmiot dalej od oczu, niż było to do tej pory. Wszystkie opisane badania oraz wiele innych zapewniamy w naszym Centrum Optycznym przy ulicy Zagórskiej 10 w Kielcach.

2019-12-14T13:59:26+00:00

Brawo! Brawo! Brawo! 

Nieźle! Dojrzałeś taki mały punkcik na stronie. Czyżby z Twoim wzrokiem było aż tak dobrze? 🙂

Będzie nagroda! Otrzymujesz 10% rabatu na wszystkie produkty, i wszystkie usługi, przyjdź do nas i powiedz nam: „Widzimy się!”